Sloupovité hrušně - zajímavá alternativa k tradičním odrůdám hrušek

Hrušně k sloupovitému zapěstování jsou úzce rostoucí ovocné stromky, takzvané baleríny, vhodné do malých zahrad. Nevytváří klasické rozložité koruny a lze je sázet velmi blízko sebe. Jsou zajímavou alternativou k tradičním odrůdám hrušek, které vyžadují více prostoru a péče. Sloupovité hrušně mají kompaktní vzrůst, nízké nároky na řez a bohatou úrodu sladkých a šťavnatých plodů. V tomto článku se dozvíte, jak pěstovat sloupovité hrušně, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a jaké odrůdy si můžete vybrat pro svou zahradu.

sloupovité hrušně blog


Co jsou sloupovité hrušně?
Hrušně k sloupovitému zapěstování jsou speciální formy hrušní, které mají velmi úzký a vzpřímený habitus. Úzké odrůdy, které je však potřeba zapěstovávat řezem, minimálně prvních pár let a potom lehce průběžně. Jejich větve rostou téměř kolmo k hlavnímu kmeni a nevytvářejí širokou korunu. Díky tomu se sloupovité hrušně hodí i do malých zahrad, balkonů nebo teras, kde mohou být pěstovány v nádobách. Sloupovité hrušně dorůstají výšky 2,5 až 3 metry a šířky 30 až 50 centimetrů.
Sloupovité hrušně jsou výsledkem šlechtitelské práce, která spočívá v křížení různých odrůd hrušní s cílem dosáhnout požadovaného tvaru, velikosti a chuti plodů. Sloupovité hrušně se liší od běžných hrušní i tím, že plodí na krátkých výhonech, které se nazývají buketové květenství. Tyto výhony se tvoří již v prvním roce růstu a každoročně obnovují. To znamená, že sloupovité hrušně plodí už od druhého nebo třetího roku po výsadbě.


Jak pěstovat sloupovité hrušně?
Sloupovité hrušně jsou poměrně nenáročné na pěstování, ale je třeba dodržovat několik zásad, aby byly zdravé a plodné.

Mezi tyto zásady patří:

  • Výběr vhodného stanoviště. Sloupovité hrušně potřebují dostatek slunce, aby dobře dozrávaly a měly plnou chuť. Ideální je poloslunné nebo slunné místo s dobře propustnou a humózní půdou. Pokud pěstujete sloupovité hrušně v nádobách, zvolte dostatečně velké květináče s drenážní vrstvou a kvalitním substrátem.
  • Zalévání a hnojení. Sloupovité hrušně vyžadují pravidelné zalévání, zejména v suchém a teplém počasí. Zalévejte je hluboce a důkladně, ale nezaplavujte kořeny. Hnojení je také důležité pro správný růst a plodnost sloupovitých hrušní. Hnojte je dvakrát ročně: na jaře před kvetením a na podzim po sklizni. Použijte vyvážené organické nebo minerální hnojivo s dostatkem dusíku, fosforu a draslíku.
  • Řez a ochrana. Sloupovité hrušně nevyžadují složitý řez, ale je třeba odstraňovat poškozené, nemocné nebo přebytečné větve. Řez provádějte na jaře nebo na podzim, když je strom v klidu. Sloupovité hrušně jsou odolné vůči mrazu, ale je dobré je chránit před silným větrem, který by mohl poškodit jejich kmen nebo plody. Pokud pěstujete sloupovité hrušně v nádobách, přesuňte je na zimu do chladného a světlého prostoru, kde nebudou trpět prudkými změnami teploty.
  • Opylování a sklizeň. Sloupovité hrušně jsou částečně samosprašné, což znamená, že mohou plodit i bez opylovače. Nicméně, pokud chcete zvýšit úrodu a kvalitu plodů, je vhodné pěstovat vedle sebe dvě nebo více různých odrůd sloupovitých hrušní, které se navzájem opylují. Sklizeň sloupovitých hrušní probíhá od srpna do října podle odrůdy. Plody sklízejte opatrně, aby nedošlo k poškození jejich slupky nebo dužiny. Sklizené hrušně můžete skladovat v chladném a tmavém místě až několik týdnů.


Sloupovité hrušně mají několik výhod i nevýhod oproti běžným hrušním.

Mezi jejich výhody patří:

  • Úspora prostoru. Sloupovité hrušně zabírají málo místa a lze je pěstovat i na malých plochách nebo v nádobách.
  • Snadná péče. Sloupovité hrušně nevyžadují složitý řez ani jiné zásahy do koruny.
  • Rychlá plodnost. Sloupovité hrušně začínají plodit už ve druhém nebo třetím roce po výsadbě.
  • Vysoká úroda. Sloupovité hrušně produkují velké množství plodů na malé ploše.
  • Dobrá chuť. Sloupovité hrušně mají sladkou a šťavnatou dužinu s jemnou texturou.


Mezi nevýhody sloupovitých hrušní patří:

  • Nižší odolnost. Sloupovité hrušně jsou citlivější na choroby a škůdce než běžné hrušně.
  • Menší rozmanitost. Sloupovité hrušně jsou dostupné jen v několika odrůdách, které se liší hlavně barvou a dobou zrání plodů.
  • Horší skladovatelnost. Sloupovité hrušně mají tenčí slupku a náchylnější dužinu, která se snadno poškodí při manipulaci nebo skladování.


Jaké odrůdy sloupovitých hrušní si můžete vybrat?
Na trhu existuje několik odrůd sloupovitých hrušní, které se liší barvou, velikostí, chutí a dobou zrání plodů.

Mezi známé odrůdy sloupovitých hrušní patří například:

Arbat: Tato odrůda má velké, žlutozelené plody s červeným líčkem. Dužnina je šťavnatá, sladkokyselá a aromatická. Plody dozrávají v září a vydrží skladovat do listopadu.

Decora: Tato odrůda má středně velké, zelenožluté plody s červeným líčkem. Dužnina je bílá, pevná, sladká a vonná. Plody dozrávají v září a vydrží skladovat do prosince.

Jikl: Tato odrůda má malé, žluté plody s červeným líčkem. Dužnina je bílá, šťavnatá, sladkokyselá a vonná. Plody dozrávají v srpnu a vydrží skladovat do října.

NajduZboží.cz

Zahradnictví e-shop

Zahradnictví Praha, Zahradnictví Brno, Zahradnictví Ostrava, Zahradnictví Plzeň, Zahradnictví Liberec, Zahradnictví Olomouc, Zahradnictví Ústí nad Labem, Zahradnictví Hradec Králové, Zahradnictví České Budějovice, Zahradnictví Pardubice, Zahradnictví Zlín, Zahradnictví Havířov