Rady a tipy
Zdravý životní styl přímo pro Vás.
Sbírejte čerstvé plody a ovoce, které plodí ovocné stromky zasazené ve Vaší zahradě. Není lepší pocit, když si utrhnete šťavnaté jablko přímo z Vašeho stromku. U nás naleznete velký výběr ovocných stromků a keřů pro zahradu.
Těšit na úrodu každý rok. Dát si jablečný koláč, pyré, ovocnou marmeládu nebo svěží smoothie, které jste si sami připravili.
Nabídka e-shopu Ovostromky
Rozmanité druhy ovocných stromů, třeba jako u nás velmi oblíbené jabloně, naleznete u nás ve velkém množství odrůd, například jabloň Šampion, jabloň Idared nebo trendové staré odrůdy.
Mimo to máme v našem e-shopu mnoho dalších oblíbených druhů, sloupovité odrůdy a také drobné ovoce.
Jaké druhy ovoce si můžete sami vypěstovat?
Ovoce je velmi zdravé a díky jeho obrovskému výběru si každý gurmán najde to své. Mezi oblíbeným ovocem naleznete u nás klasické druhy jako hrušně, švestky, velmi chutné středně velké ryngle, třešně a višně, sladce navinulá jablka.
Pro děti a všechny malé mlsounky nabízejí požitek při trhání ovoce pro přímý konzum jako jsou maliníky, rybízy, borůvky a vinná réva. Mnohé druhy ovoce jsou mnohostranně využitelné a jsou vhodné k přímému pochutnání si na nich, na koláče, marmelády nebo oblíbené smoothie drinky.
Každá pozdní odrůda jabloní či hrušní zrajících koncem října Vám zase přinese možnost užívat si čerstvé ovoce ještě začátkem zimy nebo dle skladovacích podmínek až do jara.
Kdy je nelepší čas pro sázení ovocných stromů?
Ovocné stromky a keře je nevýhodnější sázet v období podzimu, kdy je půda dostatečně teplá a vlhká. Kromě toho má rostlina podzim a celou zimu dostatek času na růst kořenového systému ještě před tím, než začne v předjaří vytvářet listy a květy. Sázení na jaře vyžaduje vetší množství vody k zalévání ovocných stromků a keřů.
Stromky v kontejnerech lze vysazovat v bezmrazých obdobích během celého roku, ale přitom je potřeba pamatovat na dostatečnou zálivku.
Jak správně zasadit ovocné stromky?
Vážení zákazníci.
Zakoupili jste u nás kvalitní ovocné stromky nebo keře.
Dbáme na to, aby byly sazenice pokud možno dobře vyvinuté, s dobrými kořeny a pokud možno i se začínající korunkou.
♣ Při jarních výsadbách prosíme, dbejte na tato doporučení: Při výsadbách na jaře brzy nastává teplo, stromy brzy raší a chtějí růst. Dosud ne příliš dobře ujaté kořínky musí vyživovat silně rostoucí korunu - a tuto svoji práci nemusí bez pomoci utáhnout. Pokud je v jarním období stále mírně mrazivé počasí stromky je již možné zasadit. Kořínky jsou pod zemí a tak je mráz nepoškodí.
Doporučujeme tento postup:
• Před výsadbou doporučujeme namočit kořeny na 4 až 5 hodin do vody. Pokud z nějakého důvodu nemůžete rostliny zasadit ihned, zahrábněte kořeny do hlíny, aby byly chráněny před vysycháním. Před výsadbou zkraťte kořeny a proveďte základní řez koruny.
• Před výsadbou doporučujeme vložit do jámy také kůl. Ten podpoří přímý vzrůst, chrání před poškozením kořenů větrem a stromek může v klidu a pevně zakořenit.
• Jáma pro výsadbu by měla mít dvojnásobnou hloubku a šířku, než je velikost kořenového balu.
• Výsadbovou jámu vylijte vodou a tu nechte vsáknout.
• Do vymokřené jámy strom zasaďte rovně, přičemž kořenový krček musí být u většiny stromků v rovině s terénem. Důležité: Místo naroubování musí být dostatečně vysoko nad zemí, minimálně na šířku dlaně.
• Nyní zasypte kořeny vykopanou zeminou, kterou jste předtím obohatili o rostlinný substrát. Opatrně se stromkem pohybujte, aby zemina zaplnila všechny dutiny mezi kořeny. Poté zeminu opatrně přitlačte.
• Opět důkladně zalijte. Může vám pomoci výsadbová miska - snížení terénu okolo paty stromku tak, aby z ní voda neodtékala. Nebo upravte zeminu kolem vysazovaného stromku do kruhu tak, aby zvýšený okraj zadržoval vláhu.
• Zalévání je třeba opakovat pravidelně, je-li horké pozdní jaro a léto. Alespoň do té míry, aby půda u kořínků nevyschla. Není však dobré půdu ani dlouhodobě přemokřovat.
• Výrazně zastřihejte korunku. Větve buď odstranit dle principů pěstování korunky které preferujete, nebo zkrátit již stávající větve o 2/3. Tím sice zmenšíte mohutnost stromku a ten bude váš řez celé léto dohánět, ale dáte mu šanci se po výsadbě v půdě dobře "uvelebit", zakořenit a o to zdravěji růst v koruně další rok.
Doporučení při sázení stromků je více, týkají se zejména kultivace půdy (hnojení a pod.) Mnohé stromy si však poradí i s "přírodními podmínkami", tedy s minimální péčí.
Další tipy včetně doporučení minimálních vzdáleností při výsadbě ovocných stromků.
Video návod jak správně zasadit ovocný stromek
Kdy lze stromky stříhat?
Vhodnou volbou doby řezu lze ovlivnit růst Vašich ovocných stromů. Zatímco řez při výsadbě podporuje růst, tak výchovný řez a zmlazovací řez mají za cíl pěkný tvar koruny a bohatou tvorbu květních pupenů. Čím dříve v zimě, případně již na podzim, stříháte, tím silněji obrazí stromky na jaře.
Slabší růst ovšem zase zvýhodňuje tvorbu květů. Z tohoto důvodu je vhodnější s řezem silně rostoucích odrůd jabloní a hrušní počkat až na konec zimy. Peckoviny je zase vhodnější řezat letním řezem ihned po sklizni, což je dáno jejich náchylností na houbové choroby. Pouze broskvoně je lepší stříhat na jaře.
Řez je možný i v zimním počasí při teplotách až do -5 stupňů Celsia. Při nižších teplotách vzrůstá nebezpečí, že se výhonky rozdrtí nebo naštípnou.
Další tipy kdy a jak stříhat ovocné stromky.
Jak správně stromy stříhat?
- Jako první je proveden řez při výsadbě. Přitom se zkrátí hlavní výhony. To jsou ty, které vyberete pro tvorbu koruny. Silné výhony o 1/3, slabší na polovinu. Všechny ostatní nepotřebné výhony zcela odstranit.
- Následuje výchovný řez. Zkrátí se hlavní větve tak, aby vznikla pyramidální koruna. Také vrcholový výhon je nutné zkrátit.
- Jakmile začne stromek nést ovoce, následuje udržovací řez. Při něm se vyřezávají konkurující si větve a starší rozdvojené větve. Takový řez sice může snížit výnos, ale v budoucnu je pak úroda hojnější.
- Zmlazovací řez má za cíl prosvětlení koruny a odstranění převislých a přestárlých plodných větví z delší dobu neudržovaných stromů.
Další tipy jak řezat ovocné stromy naleznete zde.
Sloupovité odrůdy
- Sloupovité, úzce rostoucí ovocné stromky, takzvané baleríny, vhodné do malých zahrad.
- Nevytváří klasické rozložité koruny a lze je sázet velmi blízko sebe.
- Jsou ideální například pro vytvoření živého plotu, který krásně kvete a na podzim plodí chutné ovoce.
- Velmi dobře se hodí do malých zahrad.
Co jsou to staré odrůdy?
Takto označované odrůdy ovoce se těší stále větší oblibě. Ovoce těchto druhů již obvykle není v prodeji a připomíná chuť jablečných koláčů našich babiček. Vedle nostalgie a touze po “starých dobrých časech” mluví pro ně také odborné argumenty: Jsou silně a vysoko rostoucí a povětšinou odolné chorobám a škůdcům. Taková stará odrůda jabloní je vhodná pro slunné stanoviště i polostín a nemá téměř žádné nároky na půdu.
Staré odrůdy patří k našemu kulturnímu dědictví, vznikaly již v době renesance ve štěpnicích klášterů, odkud se šířily po okolí. Čilá výměna probíhala v rámci celé Evropy.
Stromky pro balkony a malé zahrádky
Ani ten, kdo má jen malou zahrádku nebo pouze balkon, se nemusí zříci vlastního ovocného stromku. Četné druhy ovoce jsou již dostupné ve sloupovité nebo trpasličí formě.
Sloupovité stromky zůstávají stále štíhlé a dorůstají do asi 2 metrů výšky, zatímco trpasličí varianty stagnují již ve výšce 1 až 1,5 metru. Tyto místo šetřící výpěstky lze s úspěchem pěstovat i v nádobách a poskytují při správné péči spolehlivou úrodu ovoce.
Stromy a hmyz patří k sobě
Stromy nesoucí ovoce jsou vítaným zdrojem nejen pro člověka, nýbrž poskytují životní prostor také mnoha zvířatům a hmyzu. Zvláště v dnešní době, ve které se vymírání hmyzu stává velkým tématem, můžete s vlastním ovocným stromkem ve vaší zahradě přispět k ochraně jejich přirozeného prostředí.
Květy ovocných stromů nejen že nádherně vypadají, ale také lákají svou sladkou vůní mnohé druhy hmyzu. Zejména včely se zaměřují na květy stromů v zahradě. Pokud ovocné stromy přitáhnou do zahrady včely a další opylovače, zaletí také na ostatní květy v okolí.
Mnohé stromy jsou přitom na opylování hmyzem zcela závislé. Kromě toho je spadané ovoce vítané některými zvířaty v zahradě a také při kompostování hrají zbytky ovoce důležitou úlohu.
Zahrada s ovocnými stromy je tak velkým krokem k trvale udržitelnému ekosystému.