Pojďme spolu ochutnat kdoule
Kdoule jsou jedním z nejstarších a nejrozšířenějších druhů ovoce na světě. Pocházejí z Asie, kde se pěstují již více než 4000 let. Kdoule mají zajímavé vlastnosti, které je odlišují od jiných plodů.
- Kdoule jsou jediným ovocem, které se musí nechat přezrát, než se dá jíst. Pokud se kdoule sní čerstvé, jsou tvrdé, trpké a štiplavé. Teprve když se nechají zvadnout a změknout, získají sladkou a aromatickou chuť.
- Kdoule mají vysoký obsah pektinu, což je látka, která pomáhá želatinovat želé a marmelády. Proto se kdoule často používají k výrobě těchto sladkostí. Pektin také podporuje trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
- Kdoule mají tvar hrušky, ale patří do stejné čeledi jako jablka a růže. Jsou to rostliny s pohlavním rozlišením, což znamená, že existují samčí a samičí květy na různých stromech. K opylení je potřeba hmyz, který přenáší pyl z jednoho květu na druhý.
- Kdoule mají mnoho léčivých účinků. Jsou bohaté na vitamín C, který posiluje imunitní systém a chrání před infekcemi. Mají také protizánětlivé a antiseptické vlastnosti, které pomáhají léčit rány, popáleniny a kožní problémy. Kdoule také pomáhají zmírnit kašel, bolest v krku a horečku.
Kdoule jsou tedy nejen chutné, ale i prospěšné pro zdraví. Pokud máte možnost ochutnat je, určitě to udělejte. Můžete je jíst syrové, vařené, pečené nebo sušené. Můžete si z nich také vyrobit kompot, džem, sirup nebo likér. Kdoule jsou skvělým doplňkem podzimního jídelníčku.
Pokud jste právě dostali chuť na netradiční ovoce, tak si je můžete vysadit do vaší zahrady.