Obyčejné jablko, zázrak pro naše zdraví!

Tak běžné ovoce a přitom, tak prospěšné.

jablka výživa


Jablka jsou jedním z nejoblíbenějších a nejzdravějších druhů ovoce. Obsahují mnoho vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů, které přispívají k prevenci některých chronických onemocnění, jako je cukrovka, srdeční choroby nebo rakovina. V tomto článku se podíváme na některé z výhod jablek pro naše zdraví a na to, jak je zařadit do našeho jídelníčku.


Jablka jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který podporuje imunitní systém a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Vitamín C také pomáhá při hojení ran, tvorbě kolagenu a vstřebávání železa. Jedno středně velké jablko obsahuje asi 10 % doporučené denní dávky vitamínu C.


Jablka také obsahují mnoho dalších vitamínů a minerálů, jako je vitamín A, B6, K, draslík, fosfor, hořčík nebo mangan. Tyto látky mají různé funkce v těle, například podporují zrak, kosti, nervový systém nebo metabolismus. Jablka také poskytují některé stopové prvky, jako je měď, zinek nebo selen, které jsou důležité pro správnou funkci enzymů.


Jednou z nejvýznamnějších složek jablek je vláknina. Jablka obsahují jak rozpustnou, tak nerozpustnou vlákninu. Rozpustná vláknina se ve střevech rozpouští ve vodě a tvoří gelovitou hmotu, která snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nerozpustná vláknina zase pomáhá při trávení a pohybu střev. Vláknina také napomáhá pocitu sytosti a regulaci tělesné hmotnosti. Jedno středně velké jablko obsahuje asi 4 g vlákniny, což je 16 % doporučené denní dávky pro ženy a 11 % pro muže.


Jablka jsou také známá svým obsahem antioxidantů, zejména polyfenolů a flavonoidů. Antioxidanty jsou látky, které chrání buňky před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškozovat DNA, bílkoviny nebo membrány buněk a přispívat k stárnutí a vzniku některých onemocnění. Antioxidanty neutralizují volné radikály a snižují jejich škodlivé účinky. Jablka obsahují několik typů antioxidantů, jako je kvercetin, katechin nebo epikatechin. Tyto látky mají protizánětlivé, protialergické, protinádorové nebo kardioprotektivní účinky.

Jablka jsou tedy skvělým zdrojem zdravých živin a mají mnoho pozitivních účinků na naše tělo.

Jak tedy zařadit jablka do našeho jídelníčku?
 
Existuje mnoho způsobů, jak si užít chutné a zdravé jablko. Můžeme si ho sníst syrové, nakrájené na plátky, s trochou skořice nebo medu, nebo si z něj připravit ovocný salát, smoothie, kompot, džem, koláč nebo štrůdl. Jablka se také dobře hodí k některým druhům sýra, ořechů nebo masa. Jablka jsou také výborným zdrojem pektinu, který se používá jako želírující prostředek v některých receptech.


Jablka jsou tedy nejen chutné, ale i zdravé ovoce, které bychom měli zařadit do našeho jídelníčku. Jablka nám pomohou udržet si dobrou imunitu, trávení, hladinu cholesterolu a cukru v krvi, a také nás ochrání před některými onemocněními. Jablka jsou také levná a dostupná po celý rok.

Takže nezapomeňte: jedno jablko denně udrží doktora daleko!

NajduZboží.cz

Zahradnictví e-shop

Zahradnictví Praha, Zahradnictví Brno, Zahradnictví Ostrava, Zahradnictví Plzeň, Zahradnictví Liberec, Zahradnictví Olomouc, Zahradnictví Ústí nad Labem, Zahradnictví Hradec Králové, Zahradnictví České Budějovice, Zahradnictví Pardubice, Zahradnictví Zlín, Zahradnictví Havířov