Jak správně zasadit ovocné stromy

zasadit strom ovostromky

Doporučujeme tento postup:

  1. Před výsadbou doporučujeme namočit kořeny na 4 až 5 hodin do vody. Pokud z nějakého důvodu nemůžete rostliny zasadit ihned, zahrábněte kořeny do hlíny, aby byly chráněny před vysycháním. Před výsadbou zkraťte kořeny a proveďte základní řez koruny.
  2. Před výsadbou doporučujeme vložit do jámy také kůl, který nabízíme zde: opěrný kůl. Ten podpoří přímý vzrůst, chrání před poškozením kořenů větrem a stromek může v klidu a pevně zakořenit. 
  3. Jáma pro výsadbu by měla mít dvojnásobnou hloubku a šířku, než je velikost kořenového balu. 
  4. Výsadbovou jámu vylijte vodou a tu nechte vsáknout. 
  5. Do vymokřené jámy strom zasaďte rovně, přičemž kořenový krček musí být u většiny stromků v rovině s terénem. Důležité: Místo naroubování musí být dostatečně vysoko nad zemí, minimálně na šířku dlaně.
  6. Nyní zasypte kořeny vykopanou zeminou, kterou jste předtím obohatili o rostlinný substrát. Opatrně se stromkem pohybujte, aby zemina zaplnila všechny dutiny mezi kořeny. Poté zeminu opatrně přitlačte.
  7. Opět důkladně zalijte. Může vám pomoci výsadbová miska - snížení terénu okolo paty stromku tak, aby z ní voda neodtékala.  Nebo upravte zeminu kolem vysazovaného stromku do kruhu tak, aby zvýšený okraj zadržoval vláhu.
  8. Zalévání je třeba opakovat pravidelně, je-li horké pozdní jaro a léto. Alespoň do té míry, aby půda u kořínků nevyschla. Není však dobré půdu ani dlouhodobě přemokřovat.
  9. Výrazně zastřihejte korunku. Větve buď odstranit dle principů pěstování korunky které preferujete, nebo zkrátit již stávající větve o 2/3. Tím sice zmenšíte mohutnost stromku a ten bude váš řez celé léto dohánět, ale dáte mu šanci se po výsadbě v půdě dobře "uvelebit", zakořenit a o to zdravěji růst v koruně další rok.

Doporučení při sázení stromků je více, týkají se zejména kultivace půdy (hnojení a pod.) Mnohé stromy si však poradí i s "přírodními podmínkami", tedy s minimální péčí.

Před výsadbou
 
Důležité je zvolit vhodné místo k výsadbě. Každý strom totiž potřebuje jiné podmínky pro růst a také různou vzdálenost, do které může zasahovat.
Například nelze vysadit vysokokmen jabloně dva metry od čtvrtkmene hrušně.
Doporučené vzdálenosti níže v tabulce:
 
Vzdálenosti ovocných stromů
Druh stromu Podnože Vzdálenost
Jabloně vysokokmen 7–8 m
polokmen a čtvrtkmen na semenáči 6–7 m
čtvrtkmen 4–5 m
zákrsek 3–4 m
vřeteno 1,5–2,2 m
Hrušně vysokokmen a polokmen 6–7 m
čtvrtkmen a zákrsek na semenáči 4–5 m
zákrsek 3–4 m
vřeteno 2–2,5 m
Švestky vysokokmen a polokmen 6–7 m
čtvrtkmen a zákrsek 5–6 m
Višně polokmen 5–6 m
vysoký zákrsek 3,5–4 m
palmeta 4–5 m
Ořešák všechny 9–11 m

 

Jak zasadit ovocný stromek video

Video návod jak správně zasadit ovocný stromek

NajduZboží.cz

Zahradnictví e-shop

Zahradnictví Praha, Zahradnictví Brno, Zahradnictví Ostrava, Zahradnictví Plzeň, Zahradnictví Liberec, Zahradnictví Olomouc, Zahradnictví Ústí nad Labem, Zahradnictví Hradec Králové, Zahradnictví České Budějovice, Zahradnictví Pardubice, Zahradnictví Zlín, Zahradnictví Havířov