Sloupovité odrůdy

Vyznáte se ve sloupovitých odrůdách?

  1. Sloupovité, úzce rostoucí ovocné stromky, takzvané baleríny, vhodné do malých zahrad.
  2. Nevytváří klasické rozložité koruny a lze je sázet velmi blízko sebe.
  3. Jsou ideální například pro vytvoření živého plotu, který krásně kvete a na podzim plodí chutné ovoce.
  4. Velmi dobře se hodí do malých zahrad.

sloupovité odrůdy

Sloupovité odrůdy (mimo jabloně, ty tak fungují samy) jsou odrůdy úzké, které je však potřeba zapěstovávat řezem, minimálně prvních pár let a potom lehce průběžně. Ideálně si pozvat odborníka na řez, nebo se to naučit např. dle návodů např. na Youtube.
Sloupovité odrůdy je třeba zapěstovávat, zejména zkracováním větviček, které obrůstají terminál (na cca 20 až 30 cm), do řídkého válce, eventuelně od spodu nahoru ubírat délku.
 
Sloupovité stromky jsou ideální pro malé zahrady, balkony nebo terasy. Tyto stromky mají úzký vzrůst a nezabírají moc místa, ale přesto poskytují plody, květy nebo ozdobné listy. V tomto článku vám představíme některé z nejpopulárnějších druhů sloupovitých stromků a poradíme vám, jak je pěstovat a ošetřovat.

Sloupovité jabloně
Sloupovité jabloně jsou jedny z nejznámějších a nejoblíbenějších sloupovitých stromků. Tyto stromky dorůstají do výšky 2 až 3 metry a mají průměr koruny jen 30 až 40 centimetrů. Na jaře se pokryjí bílými nebo růžovými květy, které se v létě změní v chutné jablka. Sloupovité jabloně můžete pěstovat v nádobách nebo vysadit do země. Důležité je zajistit jim dostatek slunce, vláhy a živin. Sloupovité jabloně potřebují pravidelné hnojení a zálivku, ale nemusíte je moc prořezávat. Stačí odstranit suché nebo poškozené větve a udržovat tvar koruny.
 
Sloupovité hrušně
Sloupovité hrušně jsou novým trendem v zahradničení. Jedná se o odrůdy hrušní, které rostou ve sloupcovitém tvaru a nevyžadují mnoho prostoru ani řez. Sloupovité hrušně jsou vhodné pro pěstování v nádobách na balkoně nebo terase, ale také v malých zahradách. Sloupovité hrušně mají vysokou úrodu a jsou odolné vůči chorobám a škůdcům. Sloupovité hrušně se sklízejí od srpna do října a mají vynikající chuť a aroma. Sloupovité hrušně jsou ideální pro ty, kteří chtějí mít doma čerstvé ovoce, ale nemají dostatek místa pro klasické stromy. 
Podrobněji o sloupovitých hrušních v našem článku: PŘEJÍT NA ČLÁNEK

Sloupovité třešně
Sloupovité třešně jsou novým trendem v zahradničení. Jedná se o odrůdy třešní, které rostou ve sloupcovitém tvaru a nevyžadují mnoho prostoru. Sloupovité třešně jsou ideální pro malé zahrady, balkony nebo terasy. V tomto článku vám představíme některé z nejlepších odrůd sloupovitých třešní a poradíme vám, jak je pěstovat a ošetřovat.
 
Sloupovité třešně se liší od klasických třešní tím, že mají velmi úzký a vzpřímený růst. Větve rostou přímo z kmene a nevytvářejí korunu. Tím se snižuje potřeba řezu a udržování tvaru stromu. Sloupovité třešně dosahují výšky 2 až 3 metry a šířky 30 až 50 centimetrů. Plody jsou stejně velké a chutné jako u běžných třešní, ale dozrávají dříve.
 
Některé z nejoblíbenějších odrůd sloupovitých třešní jsou:
  • Sylvia: Tato odrůda má tmavě červené, sladké a šťavnaté plody. Dozrává v červnu a je vhodná pro pěstování v nádobách.
  • Garden Bing: Tato odrůda je velmi plodná a má velké, lesklé, tmavě červené plody. Dozrává v červenci a je odolná proti chorobám.
  • Stella: Tato odrůda je samosprašná, což znamená, že nepotřebuje jiný opylovač. Má velké, tmavě červené, sladkokyselé plody. Dozrává v červenci a je vhodná pro pěstování v nádobách i na záhonu.

Sloupovité třešně potřebují slunné a chráněné stanoviště s propustnou a živnou půdou. Je dobré je pravidelně zalévat, ale ne přelévat. V zimě je vhodné chránit kořeny před mrazem pomocí mulče nebo izolačního materiálu. Sloupovité třešně se nemusí řezat, pouze odstraňovat poškozené nebo suché větve.

Sloupovité třešně jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí mít doma čerstvé a chutné plody, ale nemají dostatek místa pro běžné stromy. Sloupovité třešně jsou také dekorativním prvkem, který oživí každou zahradu nebo balkon.

Sloupovité švestky
Jsou odrůdy švestek, které mají sloupovitý tvar koruny a dorůstají do výšky asi 2 metrů. Jsou vhodné pro pěstování v malých zahradách nebo na balkonech, protože nezabírají moc místa a snadno se o ně pečuje. Sloupovité švestky mají vysokou úrodu a chutné plody, které se dají konzumovat čerstvé, sušit nebo zpracovávat na džemy, kompoty nebo šťávy. Mezi nejznámější odrůdy patří 'Polaris', 'Saphira', 'Stella' nebo 'Victoria'. Sloupovité švestky se sází na slunné a chráněné stanoviště s propustnou a živnou půdou. Potřebují pravidelnou zálivku a hnojení, ale nemusí se moc řezat. Proti chorobám a škůdcům jsou odolné, ale mohou být napadeny moniliózou, klystérem nebo sviluškami. Sloupovité švestky jsou zajímavou alternativou klasických švestek a mohou obohatit vaši zahradu i jídelníček.
 
Sloupovité meruňky
Jedná se o odrůdy meruněk, které mají sloupovitý tvar koruny a dorůstají jen do výšky asi 2 metrů. Tento tvar umožňuje pěstovat více stromů na menší ploše a usnadňuje sklizeň plodů. Sloupovité meruňky jsou vhodné pro malé zahrady, balkony nebo terasy. Mají bohatou úrodu sladkých a šťavnatých plodů, které se dají konzumovat čerstvé, zpracovat na džemy, kompoty nebo sušit. Sloupovité meruňky jsou odolné vůči mrazu, chorobám a škůdcům. Vyžadují jen minimální péči, stačí je pravidelně zalévat a občas prořezávat. Sloupovité meruňky jsou ideální volbou pro každého, kdo chce mít doma vlastní ovocný stromek a užívat si jeho plodů.
 
Sloupovité višně
Sloupovité višně jsou speciální typ ovocných stromků, které mají velmi úzký a vzpřímený růst. Díky tomu zabírají málo místa a lze je pěstovat i v malých zahradách nebo na balkoně. Sloupovité višně plodí velké a sladké plody, které se hodí k přímé konzumaci nebo na zpracování. Sloupovité višně se pěstují na zakrslých podnožích, které omezují růst stromku a zvyšují plodnost. Je třeba vybírat odrůdy, které jsou samosprašné nebo se navzájem opylují. Sloupovité višně potřebují pravidelnou péči, zejména zálivku, hnojení a řez.

Sloupovité stromky jsou tedy skvělou volbou pro ty, kteří chtějí mít ve svém domově trochu zeleně, ale nemají moc místa. Tyto stromky jsou snadno pěstovatelné, nenáročné na údržbu a krásně zdobí každou zahradu nebo balkon.
Pokud vás zaujaly sloupovité stromky, podívejte se na naši nabídku a vyberte si ten, který se vám nejvíce líbí.
 
 
NajduZboží.cz

Zahradnictví e-shop

Zahradnictví Praha, Zahradnictví Brno, Zahradnictví Ostrava, Zahradnictví Plzeň, Zahradnictví Liberec, Zahradnictví Olomouc, Zahradnictví Ústí nad Labem, Zahradnictví Hradec Králové, Zahradnictví České Budějovice, Zahradnictví Pardubice, Zahradnictví Zlín, Zahradnictví Havířov